קורס תרפיה באומנות

קורס תרפיה באומנות

תרפיה באומנות עוסקת במציאת דרך תקשורתית באמצעים חזותיים: רישום, ציור, פיסול וצילום, בגישה עקיפה ולא מילולית אל עולמם הפנימי של המטופלים, לצד העיסוק בשלל טכניקות באמנות החזותית בהן מובעים רצונות, מאוויים, חלומות, קונפליקטים ועוד. העיסוק באמנות יוצר בסיס איתן בביטחון האישי, גילוי העצמה וכוחות חבויים וכתוצאה מכך מתפתחת מודעות עצמית ושליטה עצמית לצד חדוות יצירה ותוצרים אמנותיים. הטיפול מאפשר גישה למחשבות ורגשות ומאפשר למשתתפים בתהליך להכיר את עצמם תוך השלכה והתבוננות בתוצרים החזותיים. טיפול באומנות מתאים לאוכלוסיות שונות, בעיקר לילדים צעירים בשלב שיכולותיהם המילוליים לא מפותחים דיים כדי לבטא את עצמם, אך גם למבוגרים בעלי עולם ורבלי עשיר.

הקורס מהווה הרחבה לעוסקים בחינוך וטיפול (מורים, יועצים חינוכיים, עובדים סוציאליים ומטפלים בתחומים שונים) המעוניינים לגלות תחום טיפולי חדש ומרתק, לסטודנטים עתידיים בתחום התרפיה באומנויות, וכן לאמנים ולעוסקים בהוראת אמנות המעוניינים להרחיב את יכולותיהם בעבודה עם ילדים, נוער ומבוגרים. אין צורך בידע קודם באמנות.

נושאי לימוד

גישות ותיאוריות בתרפיה 
מושגים באמנות חזותית
הכרה והתנסות בחומרי האומנות ואופן השתלבותם בטיפול
סדנאות מעשיות ברישום, ציור, פיסול וצילום
שיטות הערכה ואבחון
מהות היצירה – עקרונות הפסיכולוגיה ההתפתחותית
פענוח ציורי ילדים
מאפייני העבודה הטיפולית בקבוצה – הנחיית קבוצות
טיפול באומנות פרטני-אישי
הנחיית פרויקט ופיתוח תוכניות עבודה

פרטי הקורס

  • מיקום: מכללת רמת גן, רח' פנחס רוטנברג 87, חניה חינם בחניוני המכללה
  • משך הקורס: כ7 חודשים, פעם בשבוע, מסלולי בוקר / ערב
  • תעודת גמר: מטעם מכללת ארטי לעיצוב ואמנות
  • כמות סטודנטים: עד 25 סטודנטים
  • תנאי קבלה: ראיון אישי
  • מרצים: מינה בן דוד, דורון פורמן

ביקורות

מאמר בנושא קורס תרפיה באומנות 

קורס תרפיה באמנות – תחושת הסיפוק בדרך

יש אנשים שמתקשים לבטא את עצמם במילים. הם מתמודדים עם מצוקות, עם כאב או עם אתגר גדול, אבל אין להם את היכולת להוציא את זה החוצה, לפחות לא באופן מילולי. כשזה קורה, וכשהכאב מצטבר בבטן, הם בוודאי שאינם מקבלים כל תמיכה, כל סיוע חיצוני או כלים פרקטיים שיעזרו להם לעמוד בגבורה מול הקשיים והאתגרים שעוצרים אותם בדרך. אחת הדרכים היעילות ביותר לסייע להם להוציא החוצה, להתמודד ולהתקדם גם בתוך הקושי היא באמצעות האמנות, ובמסגרת קורס תרפיה באמנות אפשר ללמוד בדיוק את הכלים הללו. את השילוב בין האמנות לתרפיה, את החיבור המדויק ביניהם ואת האופן שבו היצירה עוזרת לנו להביע את עצמנו, את הרגשות, את הכאבים, את הפחדים וגם את המצוקות. 

הקשר בין אמנות לבין שיטות טיפול מסורתיות

מבט חטוף על הפסיכולוגיה הקלאסית ועל שיטות הטיפול המסורתיות מסביר לנו כמה פרטים די בסיסיים. אנחנו מנסים למצוא כלים להתמודד עם קשיים, לבטא את הכאב ולהתמודד איתו בצורה יעילה ונכונה כדי לנקות אותו מהדרך. קורס תרפיה באמנות מציע לנו גישה קצת שונה, כזו שמשתמשת באמנות החזותית ועוזרת לנו להתמודד טוב יותר עם בעיות נפשיות והתנהגותיות. הציור, הפיסול וגם הצילום, כל אחד מאלה מאפשר למטופל להביע את עצמו, לשתף בחוויה הרגשית שלו גם ללא מילים, וגם להביט על המציאות סביבו באופן שונה. בוגרי קורס תרפיה באמנות במכללת ארטי יודעים איך להשתמש באמנות החזותית כדי לסייע למי שזקוק לעזרה.

קורס תרפיה באמנות – צעד ראשון בדרך לקריירה טיפולית

מי שמחפש דרך טובה לסייע לאחרים, לעזור להם לבטא את רגשותיהם, לשתף במצוקותיהם ולהתגבר על החסמים והמעצורים שבדרך, קורס תרפיה באמנות היא דרך מצוינת עבורו להשיג את המטרה הזו בדיוק. במסגרת הזו אנחנו לומדים את כל הכלים הדרושים לנו, מהיכרות עם עקרונות הפסיכותרפיה, דרך ההתמודדות עם טראומות ומשברים, ועד להעמקת ההיכרות עם שיטות טיפול שונות, טכניקות ציור והקשר שבין צבעים, שרבוטים, פיסול או צילום לבין תחום הטיפול. עם ההכוונה המקצועית והצוות המנוסה במכללת ארטי, קורס תרפיה באמנות מעניק את כל הידע המקצועי והפרקטי באמצעותו נחולל הבדל של ממש בחייהם של המטופלים והמטופלות.

העתיד המקצועי במרחק נגיעה

עם השלמת הלימודים במסגרת קורס תרפיה באמנות, בוגרי הקורס יכולים להשתלב בשלל מקומות עבודה פוטנציאליים. מוסדות חינוך, בתי חולים וגם ארגונים שונים המספקים תמיכה לפגועי נפש או לנפגעי עבירה, לילדים ולמבוגרים, בכל אחד מאלה יש צורך בלתי נגמר באנשי מקצוע מיומנים ומוכשרים. השילוב בין השאיפה לתרום, לשנות ולהשפיע לבין הידע המקצועי והליווי האישית, זהו השילוב שיאפשר לכם לתכנן עתיד מקצועי שיש בצדו תחושת סיפוק נדירה ויכולת להשפיע על חייהם של אחרים.