מכינה לתרפיה באומנות בפיקוח משרד החינוך

אומנות,אמנות,רישום,ציור,לימודי רישום,רישום אקדמי,ציור אקדמי,לימודי ציור,לימודי פיסול,רישום ציור ופיסול הכנה לתרפיה באומנות,רישום ציור ופיסול הכנה לתרפיה באמנות,רישום ציור ופיסול,רישום וציור,ציור ורישום,פורטפוליו,הכנת תיק עבודות,תיק עבודות לארט תרפי,תיק עב

מכינה לתרפיה באומנות בפיקוח משרד החינוך

קורס אמנות - הכנה לתרפיה באומנות מוכר על ידי משרד החינוך ומותאם לכל האקדמיות ללימוד תרפיה באמנות לתואר שני בארץ.
בכל המוסדות הללו נדרשות שעות אמנות באישור משרד החינוך:
אוניברסיטת חיפה
סמינר הקיבוצים
בית ברל
המכללה האקדמית לחברה ולאמנויות (לסלי קולג')
דוד ילין
במסגרת הלימודים: השלמת 500-300 שעות אמנות, הכנת תיק עבודות והגשה לראיון האישי. שעות אומנות המוכרות פורמלית נדרשות על מנת להתקבל לתואר השני בתרפיה באומנות. אופן הלימוד כולל תרגילים מובנים בדגש על ביטוי אישי במטרה להעניק כלים ביצירה אמנותית, פיתוח סגנון אישי, יכולת הבעה באמצעים חזותיים וחשיבה יצירתית, ארגון ועריכת תיק עבודות. בקורסי האמנות לומדים מגוון רחב של טכניקות באמנות מעשית, תוך שימת לב להתפתחות אישית וייחודית של כל תלמיד. הלימוד מתבצע בהנחיה אישית בקבוצה על ידי מורים בעלי תארים אקדמיים באמנות.

שיעורי הרישום כוללים מעבר הדרגתי בין רישום אקדמי מדויק לרישום חופשי ומושגי. בין נושאי הלימוד: טכניקות רישום אקדמי, רישום ככלי להבעה רגשית, תרגילי רישום מהיר וחופשי, פיתוח סגנון אישי. עבודה סדרתית באמנות. טכניקות איור ועוד.

לימודי הציור מתבססים על הידע הנצבר בשיעורי הרישום, תרגום לצבע בחומריות ומרקמים שונים, העברת מסר בציור, ציור נושאים שונים: דיוקן, טבע דומם, ציור נוף, ציור בעקבות סגנונות אמנים מתולדות האמנות ועוד. עבודה בצבעי אקריליק, פנדה, צבעי מים, צבעי שמן, עפרונות צבעוניים, שפכטל ועוד.

מדיום הפיסול עוסק בערכים יסודיים כגון חומר, צורה, נפח, מרקם, חלל וארגונם בקומפוזיציות תלת מימדיות. בשיעורי פיסול מתנסים בטכניקות וחומרים מגוונים, תוך פיתוח שפת צורות, מסות, חלל ותחבירים שונים. הכרות עם האפשריות החומריות וטכנולוגיה של המדיום כהכנה למרחב פעולה המאפשר פיתוח רעיוני הבעתי אישי ועצמאי תוך ניצול תכונות החומרים ואיכויותיהם.

רכז המסלול:
דורון פורמן, BFA ו-MFA, תואר ראשון ושני באמנות פלסטית. תואר שני נוסף במדעי המחשב. 
דורון הינו המורה בפועל בתוכנית, בעל ותק ונסיון רב בהוראת אמנות למתחילים ומתקדמים.

מטרת הקורס:
הכרות עם מגוון טכניקות וחומרים בציור, רישום ופיסול.
רכישת מיומנויות להמחשת רעיונות בחומרים וכלים.
פיתוח חשיבה יוצרת ויכולת הבעה עצמית באמצעים חזותיים.
פיתוח שפת יצירה אישית. 
בניית תיק עבודות. 
קהל יעד: הקורס מיועד לשוחרי האמנות והיצירה המעוניינים בלימוד טכניקות מגוונות ברישום ציור ופיסול, ולמועמדים ללימודי תרפיה באמנויות החייבים בהשלמת שעות אמנות. אין צורך בידע קודם.

מתכונת הלימודים: לימוד מעשי, אין צורך בידע קודם.

נושאי לימוד

רישום
רישום אקדמי, נפח וצללים
פרופורציה קווי עזר ומדידה 
הצללה וצל, גוונים וטונאליות
הגדלה, העתקה ויחס קנה מידה
טקסטורה, פרט ומרקם בתקריב
בניית קומפוזיציה בקולאז' 
פרספקטיבה, איפיונים של עומק
נושאי רישום: פורטרט, טבע דומם, נוף
רישום מהיר בתנועה, רישום איור
רישום חופשי אינטואיטיבי
רישום בעפרונות, פחם, פנדה ועפרונות צבעוניים

ציור
תורת הצבע ציור בצבעים קרים וחמים
תבניות צבעים משלימים
ציור בסגנונות שונים:
ציור נוף בצבעי מים 
ציור דיוקן באקריליק
ציור טבע דומם בשמן
ציור בשפכטל
ציור חפצים בעפרונות צבעוניים, גירים ופנדה
ציור בסגנון אמן (ציור אקספרסיוניסטי) 

פיסול
פיסול בחמר, יחס בין צורה לחלל
תבליט, קולאז' ואסמבלאז'
פסיפס ומוזאיקה
פיסול ראש ופנים בחימר
פיסול בחומרים מזדמנים Ready Made
פיסול גאומטרי והכנה לפסלים במימדים גדולים
חומרים בטבע – אמנות האדמה
מסיכות, טכניקות מעורבות
פיסול בחומרים רכים ובדים
בניית דגמים לפיסול סביבתי
פיסול בתבניות גבס
שימוש בחומרים מגוונים: קלקר, חמר, שעווה, רשתות, גבס ועוד.

הליך הרישום ותנאי קבלה
ראיון אישי: המועמדים מוזמנים לראיון אישי
הליך הרישום: מילוי ושליחת טופס רישום
לחץ להורדה: טופס הרשמה ללימודים
לחץ להורדה: טופס בקשת חיוב
לימודי אמנות בארטי מומלצים על ידי המוסדות האקדמיים לרבות אוניברסיטת חיפה

פרטי הקורס

  • מיקום: מכללת רמת גן, רח' פנחס רוטנברג 87, חניה חינם בחניוני המכללה
  • משך הקורס: 300 שעות לימוד אקדמיות
  • תעודת גמר: מטעם מכללת רמת גן ומכללת ארטי
  • כמות סטודנטים: עד 25 סטודנטים
  • תנאי קבלה:
  • מרצים: דורון פורמן, מיכל ביבר

ביקורות

מאמר בנושא מאמר מכינה לתרפיה באומנות

מכינה לתרפיה באומנות – יצירה ונפש נפגשים

תהליך היצירה הוא ללא ספק תהליך חשוב. כשאנחנו מציירים או מפסלים אנחנו מביעים את הרגש, ואנחנו לא זקוקים למילים כדי לעשות את זה. בחירת הצבעים, הקווים ואפילו החומרים, כולם קשורים באופן הדוק לרגשות ולתחושות שלנו. אם כן, באופן ברור וטבעי, כשאנחנו עוסקים באמנות על שלל צורותיה אנחנו מתמודדים טוב יותר עם המציאות, עם מצבים שונים ועם חוויות החיים שלנו. זוהי תרפיה שמושגת באמצעות האמנות והיצירה, ובמסגרת לימודי מכינה לתרפיה באומנות אלה הם בדיוק הנושאים המרכזיים והחשובים ביותר. האסתטיקה היא לא המוקד אלא מה שמסתתר מאחוריה, והצורך שהיא מבטאת.

מה לומדים במסגרת לימודי מכינה לתרפיה באומנות?

מכינה לתרפיה באמנות כוללת, באופן טבעי, התייחסות למגוון רחב של תחומי לימוד מעולם היצירה והאמנות בכלל. כשאנחנו נחשפים למגוון רחב של אמצעים חזותיים אנחנו יכולים לפתח סגנון אישי, ליצור ולהפגין חשיבה יצירתית. זוהי גם דרך מצוינת לערוך תיק עבודות מאורגן ומרשים. כדי להבין את החיבור בין היצירה לנפש אנחנו צריכים להבין היטב את היצירה עצמה, את טכניקות הציור והאיור, את השימוש בצבעי מים או שמן, את תהליכי הפיסול והשימוש בחומרים השונים. עם הידע הזה מכינה לתרפיה באומנות היא צעד ראשון בדרך לתחום משמעותי מאוד, תחום שיאפשר לנו לסייע לאחרים בדרך שאיננה דורשת מילים, אלא יצירתיות והבעה אישית.

מכינה לתרפיה באומנות – צעד ראשון

היכולת שלנו לעזור לאדם אחר להתמודד עם סיטואציה מעוררת חשש, עם טראומה כלשהי או עם רגש שלילי, היא יכולת מופלאה וחשובה. אלא שבמקרים רבים הניסיון לדלות מידע בשיחה ובמילים הוא ניסיון שלא מצליח לייצר תוצאות. אולי הצד השני חושש להביע את עצמו באופן ברור, אולי המילים עצמן נראות מאיימות. דרך היצירה הכל נראה אחרת, פשוט וברור יותר, וזו דרך מצוינת לעודד את הצד השני להביע את עצמו בלי לחשוש, בדיוק מרבי. לימודי מכינה לתרפיה באומנות של מכללת ארטי, במכללת רמת גן, הם הזדמנות טובה לקבל את כל הכלים והידע שאתם צריכים, להבין את האומנות לעומק ולזהות את המסרים המועברים דרך הציור והרישום. עם צוות הדרכה מיומן ומקצועי זה בדיוק מה שאתם צריכים כדי להתקדם לעבר עבודה בתחום.

למי מתאימים הלימודים?

בשלב הזה בוודאי ברור היטב עד כמה מכינה לתרפיה באומנות היא פתח אידאלי למי שרוצה לעסוק בתחום טיפולי. למעשה, בוגרי המכינה והלימודים במכללת ארטי משתלבים לרוב במוסדות חינוך ובבתי חולים, כמו גם במוסדות וארגונים נוספים שמעניקים ליווי ותמיכה לצעירים ובוגרים המתמודדים עם מצוקה נפשית או פגיעה בעקבות עבירה. עם ידע וניסיון, הכשרה ויכולת לזהות את המסרים הרגישים והעדינים ביותר המסתתרים מאחורי היצירה, אנחנו יכולים להבין את הצד השני, להתחבר אליו וגם לעזור לו להתגבר על הכאב איתו הוא מתמודד.

* תעודת סיום מטעם מכללת רמת גן ומכללת ארטי.